Přejít k obsahu

VRT Vysočina I

Tato část VRT zahrnuje výstavbu úseku Velká Bíteš – Brno.

VRT Vysočina fáze I - schéma

Umožní výrazné zrychlení vlaků na trase Praha – Brno na cca 1 hodinu a 45 minut. Trať tak přinese benefity ještě před kompletním dokončení VRT v ČR. VRT Vysočina je součástí v budoucnu nejvytíženější VRT Praha – Brno.
Na úseku vznikne zastávka Brno-Vídeňská, která podobně jako terminály Praha východ VRT nebo Jihlava VRT přiblíží vysokorychlostní železnici obyvatelům regionu, kteří se cestou na rychlovlak vyhnou centru města. Na nové trati do Osové Bítýšky bude zastávka Velká Bíteš a vlaky budou jezdit přímo z Brna až do Velkého Meziříčí díky nové spojce u Křižanova.

 

Součástí VRT bude několik napojení na běžnou železniční síť:

  • Ve směru Osová Bítýška pro trvalý provoz dálkových vlaků obsluhujících severní část Kraje Vysočina, dočasně také pro ostatní vlaky mezi Prahou a Brnem,
  • ve směru Modřice pro trvalý provoz vybraných mezinárodních komerčních vlaků, pro nouzové využití v případě mimořádnosti a pro zajištění údržby trati.

VRT Vysočina fáze I - mapa

Mapový portál pro komunikaci s veřejností

Máte námět či připomínku k VRT Vysočina fáze I? Můžete nám ji zanechat prostřednictvím GIS portálu rozšířeného o modul umožňující komunikaci s veřejností. Ke konkrétnímu bodu na mapě může kdokoli uložit poznámku, námět či připomínku nebo popsat příležitost, kterou oblast nabízí.