Přejít k obsahu

Krátce, rychle, aktuálně

Pojďte si zkrátit čekání na VRT výstavou architektonických návrhů terminálu Jihlava VRT

Zveme vás do Jihlavy na výstavu soutěžních architektonických návrhů nového dopravního terminálu. Prohlédněte si i návrh, který porota vybrala jako vítězný.

Věděli jste, že po dokončení vysokorychlostní tratě z Prahy přes Jihlavu do Brna a dále dojedete z Jihlavy do centra Prahy za 52 minut a za 36 minut budete v Brně? Svézt vás zatím nemůžeme, ale stavět začneme v roce 2029. A protože vysokorychlostní budoucnost železnice má být funkční, ale i designově atraktivní, vypsali jsme soutěž na návrh nové podoby jihlavského terminálu. Vítěze jsme představili 26. března 2024 na vernisáži a nyní chceme ukázat vítězný návrh všem. A proč ne rovnou na výstavě všech soutěžních návrhů?

Přijít můžete v termínu od 27. března do 17. dubna 2024 do Domu kultury a odborů (DKO) v Jihlavě, na adresu Tolstého 1455/2. Výstava bude otevřená od 10 do 18 hodin. Ale pozor, ve dnech 1. dubna a následně 6., 7., 13. a 14. dubna bude zavřeno.

Co na výstavě uvidíte?

Podíváte se, jak se k terminálu dostanete vlakem či autobusem a kde v budoucnu budete moct nechat auto či kolo, pokud nepřijedete městskou dopravou. Posoudíte, jak nový terminál zapadne do okolního prostředí a do jaké míry může být moderní dopravní stavba v souladu s krajinou. Přečtete si, jak návrhy pracují s požadavkem na ekologickou udržitelnost a minimalizaci stavební hmoty či přesouvání zeminy.

Mezinárodní architektonické soutěže se zúčastnilo 25 ateliérů z pěti zemí a každý jeden z nich přinesl v dílčích věcech neotřelé podněty a inspirující řešení. Všechny je můžete vidět na celkem 150 panelech nabízejících vhled do přemýšlení vynikajících architektonických ateliérů z Česka, Velké Británie, Itálie, Francie a Polska.